?>

Ratusz w Lubece

Po drugiej stronic Holstenstrasse znajduje się rynek, nad którym dominuje okazały ratusz. Jesion zbudowany z dwóch rodzajów cegły: matowej czerwonej i czarnej glazurowanej. Takie połączenie stanowi charakterystyczną cechę wielu budynków w Lubece. Północne skrzydło powstało w połowie XIII w., na jego szczycie znajdują się wieżyczki zwieńczone iglicami, dwa duże otwory mają zmniejszyć opór stawiany wiatrom przez mury. Część skrzydła wychodząca na rynek została wzbogacona o renesansową loggię z bielutkiego kamienia przywiezionego z Gotlandii, szwedzka wyspa należała do stałych partnerów handlowych Lubeki. Przylegające doń skrzydło wschodnie, z arkadowym przejściem prowadzącym na położoną z tyłu Breite Strasse, zostało dobudowane w końcu XIV w. Jego przedłużenie, Neue Gemach, zaczęto budować około 1440 r. Jest to najciekawsza część budowli, która wykorzystuje motywy starszych części: otwory wietrzne, wieżyczki i tarcze herbowe wkomponowane w ceglany mur. Od strony Breite Strasse budynek zdobią niezwykłe dekoracyjne holenderskie renesansowe kamienne schody oraz okno w wykuszu.

Wycieczki z przewodnikiem (pn.-pt. 11.00, 12.00 i 15.00: 4 DM) pozwalają zobaczyć część ratuszowych pomieszczeń, jakkolwiek panuje opinia, że widok z zewnątrz jest o wiele ciekawszy. Uwagę zwracają: późnobarokowa Sala Audiencyjna (Audienzsaal) z alegorycznymi obrazami i renesansowymi drzwiami, oraz neogotycka Sala Obywatelska (Bürgerschaft). Wychodząc z ratusza od strony północnej możesz dokładnie przyjrzeć się oryginalnemu XHI-wieeznemu budynkowi oraz Kancelarii (Kanzleigebäude) dobudowanej w XV w.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>