?>

Rynek starego miasta – Brunszwik

Kawałek brunszwickiej historii można odnaleźć Lakże przy rynku starego miasta -All- stadtniarkt. Na rogu znajduje sit: dawny ratusz, należący do najpiękniejszych i najoryginalniejszych budowli świeckich w Niemczech. Składa się z dwóch skrzydeł połączonych w kształt litery obecna forma budowli pochodzi z XV w., kiedy dobudowano górne arkady. Na środku placu znajduje się wdzięczna w wyrazie studnia Najświętszej Marii Panny (Maricnbiuimen), zwieńczona czymś w rodzaju kapliczki z postaciami Madonny z Dzieciątkiem i Czterech Ewangelistów, wykonanymi z ołowiu.

Naprzeciwko wznoszą się Sukiennico (Gewandhaus), których wspaniałość odzwierciedla rolę, jaką w średniowieczu odgrywali krawcy. Kasada jest renesansową kompozycją z widocznymi wpływami holenderskimi, a szczyt ściany bocznej w kształcie trójkąta równobocznego, zwieńczony jest alegorią Sprawiedliwości. Obok wznosi się XVll-wieczna komora celna (Zollhaus) z muru pruskiego. Przy tym samym placu stoi też barokowy Stechinellihaus. zaprojektowany przez włoskiego architekta dworskiego (twórcę szeregu budynków w Celle), któremu zawdzięcza swą nazwę.

Na drugim końcu Altstadtmarkt wznosi się kościół św. Marcina (St. Martini: wt.-pl. 10.30-12.30, sb. 9.00-12.00), pierwotnie XU-wieczna bazylika. Najstarszy i najpiękniejszy z kościołów parafialnych Brunszwiku przeszedł podobne koleje losu, jak inne kościoły w mieście – wybudowany według wzorea katedry, w trakcie późniejszej przebudowy uzyska! konstrukcję halową. W XIV w. kościół wzbogacił się o szereg pięknych rzeźb, przede wszystkim grupę panien roztropnych i nieroztropnych nad północnym wejściem. Innym dodatkiem jest gotycka kaplica poświęcona św. Annie, z renesansowym pulpitem przedstawiającym św. Marcina rozdzierającego swój płaszcz, aby odziać biedaka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>