?>

Rynek w Getynga

Nad środkową częścią rynku góruje Stary Ratusz (Altes Rathaus), masywna budowla z piaskowca w stylu niemal weneckim, zupełnie nie przystająca do okolicznych budynków z muru pruskiego. Większa część ratusza powstała w XIV i XV w., gdy Getynga była prężnym ośrodkiem handlowym. Budynek nie został nigdy całkowicie ukończony, gdyż środki finansowe przeznaczono na ufortyfikowanie miasta. Ratusz można zwiedzać tylko z przewodnikiem (śr. i sb. o 15.00: bezpl.). We wnętrzu można obejrzeć średniowieczne freski i herby, nalamowane na ścianach. Okazuje się jednak, że mają one niewiele ponad 100 lat i zostały zamówione przez władze miejskie podczas restauracji przeprowadzonej w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Przy dobrej pogodzie Rathskeller wychodzi z podziemia na lynek i można się czegoś napić lub zjeść posiłek patrząc na Gänseliescl, „najczęściej całowaną dziewczynę na świecie”. Tradycja nakazuje, aby po zdaniu egzaminów końcowych każdy student kilkakrotnie cmoknął wykonany z brązu posąg gęsiarki.

Obok ratusza wznosi się XlV-wieczny gotycki kościół św. Jana {Johanniskirche: V- X codz. 10.30-11.30), z bliźniaczymi wieżami, charakteryzujący się swego rodzaju zmurszałą elegancją. Jest to imponująca budowla, lecz wrażenie psują licznie stłoczone wokół sklepy. Studenci teologii mogą mieszkać za darmo w jednej zwieź, lecz muszą znosić dudnienie pochodzące z sąsiedniej dzwonnicy oraz spartańskie warunki (brak bieżącej wody i toalety). W dawnych czasach wieża była częścią średniowiecznego systemu ostrzegawczego: zjej wysokości wartownik rozglądał się za oznakami pożaru lub zbliżania się najeźdźcy. Za kościołem leży średniowieczna Johannisviertel, która do 1970 r. praktycznie była dzielnicą slumsów. Władze miejskie wpadły na genialny pomysł, aby ją odnowić i uczynić atrakcją turystyczną. W miejscu, gdzie Paulinerstras- se odchodzi od Johanniskirchhof wznosi się dawny kościół Paulinów (Paulinerkirchc). pierwotnie wybudowany dla dominikańskich mnichów w 1331 r., w którym w roku 1529 odbyło się pierwsze nabożeństwo liiterańskie w Getyndze. Przez jakiś czas kościół służył jako tymczasowa siedziba uniwersytetu (zaraz po jego otwarciu), obecnie mieści stę tu część uniwersyteckiej biblioteki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>