?>

Rynek w Goslar

Choć we wtorki i piątki na rynku odbywa się interesujący targ ryb i ciast, lepiej przyjść tu wtedy, gdy jest pusto. Rozmaite perspektywy, z jakich można wówczas obejrzeć plac, w pełni odsłonią jego piękno i różnorodność. Są tu eleganckie, jasno tynkowane budynki, są urocze domy z niuru pruskiego lub domy o elewacjach pokrytych jasnoczerwony- mi i szarymi dachówkami. Na środku rynku znajduje się Ibntanna zwieńczonti, robiącym dość komiczne wrażenie, złoconym Cesarskim Orłem {Reichsadler). Rzeźba ta została wykonana w XIII w. w stylu romańskim. Obecny egzemplarz jest jej trzecią kopią, a chociaż wiemy oryginałowi i tak wygląda jak skrzyżowanie ptaka drapieżnego z kurczakiem niepewnie gotującym się do lotu.

O godzinie 9,00, 12.00, 15.00 i 1S.00 współczesny Glockenspiel – którego mechanizm słusznie umieszczono się na szczycie skarbca miejskiego – wyjaśnia, w jaki sposób Goslar stało się w późnym średniowieczu najbogatszym miastem w Europie. Przy akompaniamencie wygrywanych na dzwonkach melodii myśliwskich i górniczych najpierw pojawia się figura rycerza na konin: według legendy koń ten odkrył złoża srebra, dłubiąc kopytem w zboczu góry Rammelsberg. Gdy rozpoczął się okres rozkwitu, przybyli cesarze, toteż kolejną pojawiającą się postacią jest Otton 1 z grudką srebra w dłoni. Następnie ukazują się górnicy, w pocie czoła wydobywający srebro od średniowiecza do XIX w. oraz ich współcześni odpowiednicy, z dumą demonstrujący najnowsze osiągnięcia technologii wydobywczej. Żal więc zatem, żc w związku z wyczerpaniem złóż rud najstarsza kopalnia w Europie – zatrudniająca ponad 3000 pracowników – została w 19K8 r. nieodwołalnie zamknięta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>