?>

Rynek w Osnabrück

Zaraz za katedrą leży drugi główny plac w mieście, trójkątny rynek. Stojące wokół wielobarwne rezydencje ze schodkowymi szczytami wzorowane są na domach kupieckich z portów hanzeatyckich, a na środku placu jest fontanna, z której tryska ponoć piwo podczas miejskich festynów. Przy północnej stronic placu stoi gotycki kościół Najświętszej Marii Panny (Marienkirche), w którym idea konstrukcji halowej doprowadzona została do ekstremum poprzez rezygnację z nawy poprzecznej. Wewnątrz znajduje się XIV-wieczny Krzyż tryumfalny, XVI-wieczny Ołtarz Męki Pańskiej z Antwerpii i liczne grobowce. W jednym z nich miejsce wiecznego spoczynku znalazł Justus Möser, którego badania folklorystyczne pod koniec XVI11 w. przetarły drogę romantykom odwołującym się do rodzimej twórczości ludowej jako do korzeni narodowego języka i literatury.

Rynek zamyka wzniesiony z początkiem XVI w. ratusz, na którego stopniach proklamowano pokój westfalski. Jednakże obecne schody pochodząz XIX stulecia, podobnie jak wielkie posągi przedstawiające cesarzy niemieckich od pierwszych koronowanych głów Świętego Imperium po wskrzesiciela Rzeszy, Wilhelma I. W godzinach urzędowania można wejść do środka i obejrzeć wyłożoną boazerią Salę Pokoju (Friedensaal: pn.-pt. 8.30-18.00, sb. i nd. 10.00-13.00: 1.50 DM) z dość posępnymi portretami przed- stawicieli Szwecji i protestanckich księstw niemieckich, którzy obradowali tutaj, podczas gdy reprezentanci krajów katolickich prowadzili negocjacje w Münsterze. W recepcji można uzyskać pozwolenie na obejrzenie Skarbca (Schatzkammer) z wieloma cennymi dokumentami i precjozami. Najciekawszym eksponatem jest XlV-wieczny Puchar cesarski (Kaiserpokal), zdobiony kolorowym szkłem i filigranowymi figurkami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>