?>

St. Andreasberg i Osterode

Herzberg leży w niższych partiach gęsto zalesionej doliny Sieber, jednego z piękniejszych zakątków Harzu. Najlepiej poznać okolicę wędrując pieszo, choć równic atrakcyjna może być podróż autobusem do najwyżej położonej miejscowości Harzu, ST. ANDREASBERG. Droga biegnie niekiedy równolegle do doliny, od czasu do czasu wijąc się efekłownymi serpentynami. U podnóża stromego wzgórza leży główna atrakcja miasta, stara kopalnia srebra Samson, przemianowana na Muzeum Górnictwa (Bergwerkniuseum Grube Samson: zwiedzanie z przewodnikiem codz. 11.00 i 14.00: 2.50 DM).

OSTERODE, gdzie krzyżują się linie kolejowe, leży 10 km na północny zachód od Herzbergu. To tutaj urodził sit: wielki rzeźbiarz Tilman Ricmensclmeider. Miasteczko chlubi się domami z muru pruskiego w centrum oraz kilkoma zabytkowymi budynkami użyteczności publicznej. Wśród nich najbardziej rzuca się w oczy barokowy spichlerz (Kornhaus). Wybudowali go królowie Hanoweru, by uchronić przed głodem region nastawiony głównie na przemysł wydobywczy. Spichlerz mógł pomieścić 2000 ton zboża – wyjaśnia to jego olbrzymie rozmiary. Poszukaj żebra rekina umieszczonego nad wejściem do ratusza, które rzekomo chroni miasto przed powodzią. Hatskeller jest najlepszą restauracją w mieście. Najlepiej wsląpić tu na obiad, gdy w menu znajdują się tańsze zestawy firmowe.

Pełną listą noclegów dysponuje biuro informacji turystycznej (»05522/6855), które mieści się w wytwornej Villa Schachtrupp w parku, tuż na zachód od centrum miasta, przy Dórgestr. 40. Oprócz pensjonatów i kwater prywatnych (-©), noclegi oferuje też schronisko młodzieżowe (»05522/5595: f?>), na zachodnich obrzeżach miasta przy Scherenberger Sir. 34. Idąc dalej tą drogą, dochodzi się do kempingu (»05522/3319), położonego nad Sóse-Stausee, zbiornikiem wodnym otoczonym zalesionymi wzgórzami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>