?>

Stadthagen

Położone ok. 45 km na zachód od Hanoweru STADTHACEN było niegdyś stolicą księstwa Schaumburg-Lippe: swą funkcję odzyskało po II wojnie światowej. Jako centrum handlowe i administacyjne okręgu jest bardziej ożywione niż Bückeburg, posiada za to mniej zabytków. W uroczym renesansowym zamku, leżącym na południowych obrzeżach centrum, mieszczą się obecnie biura, dlatego nie można go zwiedzać od wewnątrz. Serce miasta stanowi rynek, przy którym stoi wspaniały renesansowy ratusz, wyraźnie wzorowany na zamku, kilka monumentalnych domów mieszkalnych zmuru pruskiego oraz okazała rezydencja w stylu rokoko.

Tuż kolo placu wznosi się kościół św. Marcina (St. Martini), dosyć ponura gotycka świątynia halowa. W jego wnętrzu znajduje się misterny, XV-wieczny ołtarz główny oraz renesansowa ambona. Kościół nie wyróżniałby się jednak niczym szczególnym, gdyby nie niezwykłe, siedmioboczne mauzoleum, dobudowane do wschodniej ściany w 1620 r. Upamiętnia ono fakt nadania władcom Schaumburg-Lippe tytułu książąt Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Duńczykowi Adrianowi de Vries, najwyżej cenionemu i najmniej kontrowersyjnemu artyście dworu praskiego, zlecono wykonanie okazałych zdobień z marmuru i brązu. Efektem pracy rzeźbiarza byki prawdziwe arcydzieło – Posąg Księcia Ernesta, ustawiony obecnie w centralnym punkcie mauzoleum. Znajduje się tam też pełen dynamiki obraz Chrystusa Zmartwychwstałego w otoczeniu aniołów, lwów i aniołów stróżów: są też rodowe zbroje i miniaturowy portret księcia.

Dworzec kolejowy w Stadthagen znajduje się na północnych obrzeżach miasta, w odległości 10 min spaceru od centrum. Biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.00: «05721/7820) mieści się tuż obok rynku przy Rathauspassagc 1.

Najlepsze hotele w Stadthagen to Gasthaus Bruns, Niedemwöhrener Str. I («05721/ 75001: ©): Maus Niedersachsen, Echtemstr. 14 («05721/2284: ), oraz Parkhotel, Bu- schingstr. 10 («05721/3044: ©). Na rynku i w jego okolicy znajduje się wiele lokali gastronomicznych: najlepiej wstąpić do wiekowego Herrenhäuser.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>