?>

Stare miasto – Hanower

W odległości kilkuminutowego spaceru na południe od Anzeigerhochhaus jest parę uliczek, wzdłuż których stoją odbudowane domy z muru pruskiego. Dzielnica ta przypo mina nieco charakterem średniowieczne miasto. Łatwiej je sobie wyobrazić, jeśli widziało się pobliskie Celle, które nienaruszone zachowało pierwotny kształt. Pierwszym ważnym budynkiem jest leżący pośrodku XlV-wicczny kościół św. Krzyża (Kreuzkirche), gdzie w głównym ołtarzu znajduje się Tryptyk Męki Pańskiej autorstwa Cranaclta. W jednej z kaplic, udekorowanej ikonami (co mocno kontrastuje z protestancką surowością reszty kościoła), zbiera się lokalna mniejszość serbska.

Na Pfersdestrasse w kierunku południowym znajduje się Bcgincnturm, ostatnia pozostałość murów miejskich. Do wieży dobudowano budynek, w którym mieści się Muzeum Historyczne(Historisches Muscum: wt. 10.00-20.00, śr.-pt. 10.00-16.00, sb. i nd. 10.00-18.00: bezpł.). jedno z najciekawszych muzeów poświęconych historii lokalnej w Niemczech. Na parterze po lewej stronie są cztery paradne powozy dynastii hanowerskiej. Rodzina taw dalszym ciągu pozostaje właścicielem powozów-łącznie z karetą wykonaną w Londynie w 1783 r. ze złota, ozdobioną rokokowymi malowidłami i rzeźbieniami, używaną podczas oficjalnego otwarcia sesji parlamentu w Westminster. Na górze, dla kontrastu, można obejrzeć Hanomag, maleńki dwumiejscowy kabriolet zaprojektowany w 1928 r, który stanowił coś w rodzaju serii próbnej przed masową produkcją „narodowego” samochodu, jakim miał się stać Volkswagen. Cykl obrazów, planów miasta i makiet ilustruje zmiany zachodzące w wyglądzie Hanoweru, a szereg zrekonstruowanych wnętrz wiejskich chat daje pewne wyobrażenie o życiu na wsi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>