?>

Stare miasto w Celle

Każda uliczka na starym mieście stanowi prawdziwą ucztę dla miłośników piękna, nie żałuje się więc czasu spędzonego na spacerach. Najlepiej zacząć od traktu, na którym dawniej odbywały się turnieje rycerskie – Stechbahn, biegnącego od środka Schlossplatz. Naprzeciwko XVl-wiecznej Apteki pod Lwem (Lowenapothek) znajduje się kościół miejski (Stadtkirche), z którego wieży rozpościera się najlepszy widok na miasto (1V-X wt.-sb. 15.00-16.00: 1 DM), a o godz. 6.30 i 18.30 trębacz gra hejnał. Sam kościół, pierwotnie gotycki, ma barokowe wnętrze, w przeszłości służył jako nekropolia miejscowej dynastii książęcej. Z tylu stoi ratusz, którego XIV-wiecznajest najstarszą karcz mą w północnych Niemczech. Przeważająca część budynku utrzymana jesl w beztroskim stylu renesansu wezerskiego i odznacza się pięknie kontrastującymi ze sobą oknami wy- kuszowymi: jedno znajduje się na poziomie ulicy, drugie jest przedłużeniem attyki.

Najbardziej wyróżniającym się budynkiem z muru pruskiego w Celle jesl Hoppener Haus na rogu Rundestrasse i Poststrasse. Wybudowany w 1532 r. dla jednego z dworzan dom jest bogato zdobiony płaskorzeźbami alegorycznych postaci, potworów i scen z życia wiejskiego. Najstarszym budynkiem jest dom przy Am Heiligen Kreuz 26, dala widniejąca na fasadzie świadczy, że został wybudowany w 1526 r. Jednakże większe prawo do miana najbardziej wiekowego budynku w mieście ma dom przy Neue Sir. 32, który został wzniesiony w XV stuleciu, jedynie wykusz dobudowany został później. Warto zwrócić uwagę na róg ulicy Nordwall i Bergstrasse, gdzie ktoś wybudował dom na ruinach dawnych murów miejskich. Wśród póżnobarokowych domów z kamienia wyróżnia się Stechincllihaus przy Grosser Plan, nazwany imieniem włoskiego architekta i dworzanina, który mieszka! w domu istniejącym poprzednio na tym samym miejscu.

Bomann-Museum (wt.-sb. 10.00-17.00, nd. 10.00-13.00/17.00: 3 DM) w monumentalnym, secesyjnym budynku na rogu Schlossplatz i Stechbahn wyróżnia się korzystnie na tle typowych muzeów regionalnych. Wystawy poświęcone lokalnemu rzemiosłu, historii i folklorowi obejmują szereg zrekonstruowanych domostw chłopskich oraz dom z muru pruskiego w całości urządzony w stylu biedermeier, postawiony na dziedzińcu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>