?>

Stare miasto w Hamburgu

Centrum Hamburga łatwo jest rozróżnić na mapie, ograniczają je szerokie ulice, które biegną wzdłuż dawnych foryfikacji miasta. Ma ono kształt półkola, którego podstawa przylega do Laby i ogromnego portu, reszta miasta rozłożona jest wokół półokrągłego zarysu centrum. Na północno-wschodnim krańcu miasta znajduje się wspaniale jezioro Ałster, wokół niego rozciągają się najbogatsze dzielnice miasta. Na zachód od centrum leżą dzielnice St. Pauli i Altona, a na północ od nich Univiertel (dzielnica uniwersytecka), w nich skoncentrowane jest życie nocne. Oprócz tego warto zwiedzić takie przedmieścia jak Blankenese, Ovelgönne i Neuengamme. Z najwyższego budynku miasta, Wieży Telewizyjnej (Femsehturm: eodz. latem 9.00-23.00, zimą 10.00-22.00, 6 DM razem z wjazdem windą) położonej przy Lagerstrasse, rozciąga się piękny widok.

Większa część centrum Hamburga spłonęła w czasie wielkiego pożaru w 1842 r. Płomieni nie można było ugasić przez kilka dni, toteż trudno znaleźć budynki pochodzące sprzed tego okresu. W 1943 r. w czasie operacji „Gomorrah” przeprowadzonej przez brytyjskie lotnictwo połowa miasta została zrównana z ziemią dlatego niezwykłym wydaje się tu niemal każdy budynek, który liczy więcej niż 50 lat. Wiele spotyka się domów z XIX i początku XX w. wciśniętych między nowoczesne budowle. Niekiedy z tyłu za nimi kryją się pojedyncze XVIl-wieczne domy.

Centrum miasta rozciąga się wielkim Kikiem wzdłuż dwukilometrowej Ost-West-Stras- se. Półkole to jest dość luźno podzielone przez kanał Alsterfleet. Oddziela on stare miasto (Altstadt) od późniejszego nowego miasta (Neustadt) leżącego po drugiej stronie kanału. Na większości map nie zaznacza się już tej różnicy, ponieważ obecnie te dwie części zrosły się w jedno. Niemniej jednak podział ten może przydać się zwiedzającym. …

Najstarsza część Hamburga jest położona wokół ruin wieży kościoła św. Mikołaja (St. Nikolai). Dawniej była to jedna z najwspanialszych neogotyckich świątyń w Niemczech. Zaprojektował ją Sir George Gilbert Scott, a zburzyły bombardowania jego rodaków około 100 lat później. Obecnie poczerniały kikut kościelnej wieży jest pomni- kiem-przestrogąprzed wojną. Opodal znajduje się Trostbrücke, most, który łączył stare miasto z tzw. „nowymi” dzielnicami powstałymi na zachodnim brzegu kanału Alsterfleet we wczesnym średniowieczu. Na moście ustawione są dwa posągi: świętego Ans- gara, pierwszego arcybiskupa Hamburga, i księcia Adolfa III, który założył nowe dzielnice. Ważniejszą jeszcze jego zasługą dla rozwoju miasta był fakt, iż przyczynił się on do podpisania dekretu cesarskiego, który dał Hamburgowi prawo do bezcłowego importu towarów i transportu pasażerów przybywających od strony Morza Północnego 90 km w głąb lądu wzdłuż Łaby. W ten sposób w XII w, przesądzono przyszłość miasta – stało się ono jednym z największych i najważniejszych portów Europy.

Idąc wzdłuż kanału na południc, przechodząc ruchliwą Osl-West-Strasse przy Holzbrücke, znajdziesz się pomiędzy zachowanymi od XVI11 w. domami kupieckimi o dwuspadowych dachach ze wspaniałymi fasadami skierowanymi na ulicę. Tyły domów są z czerwonej cegły. Wychodzą one prosto na kanał, skąd towary były bezpośrednio przenoszone do składów na strychach domów. Najbardziej reprezentatywna jest Deichstrasse, na której wybuchł wielki pożar. Powykrzywiane tylne strony domów najlepiej widać z Hohe Brücke.

Dalej na wschód znajduje się kościół św. Katarzyny (St. Katharinen). Mniej interesująca jest jego architektura (będąca zresztą rekonstrukcją) niż wystawy, które są tam stale organizowane. Władając językiem niemieckim, dużo pożytku odniesiesz z obejrzenia Multivision Hamburg (co godz. pn.-sb. 11.00-17.00 oprócz 13.00, nd, 12.00-16.00 oprócz 13.00: 5DM), stanowiącego przystępne wprowadzenie wdzieje miasta. Podczas pokazu wiele słynnych postaci i miejsc zostało przedstawionych za pomocą slajdów, którym towarzyszy odpowiednio udramatyzowana muzyka: nawet nie znając niemieckiego z łatwością zrozumiesz tę formę przekazu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>