?>

Szlezwik

Mimo usytuowania zdała od szlaków turystycznych, SZLEZWIK (w odległości 25 km od Rendsburga), w zupełności zasługuje na to, by stać się celem wycieczki. Jak przystało na ośrodek administracyjny, w mieście panuje leniwa, urzędnicza atmosfera. Szlezwik drzemie sobie spokojnie nad brzegiem pięknego fiordu Schlei i można by pomyśleć, że nie wydarzyło się tu nigdy nic godnego uwagi. Tymczasem przez ponad trzy stulecia, od roku 800 począwszy, Wikingowie, których szlaki handlowe rozciągały się od Morza Czarnego aż po Grenlandię, mieli tu swoją główną placówkę do handlu z Europą Północną, znajdowała się ona na najkrótszej drodze łączącej Morze Bałtyckie z Północnym. Po upadku Wikingów, założono nowe miasto na przeciwległym brzegu Schlei. Stało się ono rezydencją królów duńskich, a po podziale Szlezwiku-Holsztynu w 1544 r. zamieszkali w nim książęta Goltorf. Historia przysporzyła miastu wielu zabytków, które wyróżniają Szlezwik spośród innych niewielkich miast niemieckich.

Mimo, że liczba mieszkańców dzisiejszego Szlezwiku wynosi zaledwie 25 tys., żyją oni w przeświadczeniu o wielkości swego miasta. Wynika ono bynajmniej nie z rozległego obszaru, jaki zajmuje Szlezwik, lecz z doniosłego znaczenia, jakie miasto odgrywało w przeszłości. Atrakcje turystyczne są porozrzucane, dlatego nie sposób obejrzeć icli w pośpiechu, lecz łatwo wszędzie dotrzeć autobusami miejskimi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>