?>

Szwajcaria Holsztyńska

W Szwajcarii Holsztyńskiej (Holsteinische Schwciz), gdzie krzyżują się drogi między Kilonią a Lubeką, nie ma nic, co przypominałoby Alpy. Przypuszczalnie więc rejon zawdzięcza swą nazwę licznym jeziorom, których liczba na tym terenie wynosi 140. Wiele tutejszych miast nosi miano kurortów, przyjeżdża się tu na wakacje po zdrowie, po to, by uprawiać różnorodne sporty. Dookoła położonych jest jednak wiele mniejszych i spokojniejszych miejscowości, połączonych siecią szlaków wodnych, ścieżek spacerowych i dróżek rowerowych. I tutaj idealnym sposobem przemieszczania się z miejsca na miejsce jest rower.

30 km od Kiloni, nad największym zjezior – Grosser Plóner leży PLON. Była to niegdyś siedziba rodziny Sonderburg-Plón, jednej z linii, która rządziła regionem w czasie stuleci podziału Szlezwiku-Holsztymi. W barokowym zamku mieści się dziś szkoła, czasem organizowane są tu koncerty.

W EUTIN, 15 km dalej, również znajduje się zamek (wycieczki z przewodnikiem: 1-15.V i l.-15.X wt.-nd. 11.00, 14.00, 15.00: I5.V- IX wt.-nd. 10.00, 11.00,14.00, 15.00, 16.00: 4 DM). Leży on w pięknym parku, utrzymanym częściowo w stylu francuskim, częściowo angielskim. Był to niegdyś zamek warowny biskupów Lubeki, którym nie wolno było mieć własnych rezydencji na terenie miasta-państwa: później właścicielami zamku stali się książęta oldenburscy. Wewnątrz podziwiać można kolekcję portretów, wielez nich wykonał przyjaciel Goethego, Johann Heinrich WilhelmTischbein. Przez

21 lat pełnił on rolę nadwornego malarza tutejszych władców. W czasie Sommerfest odbywają się koncerty muzyki Carla Marii Webera, ojca romantyzmu, urodzonego w Eulin w 1786 r.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>