?>

Torfhaus i Braunlage

Ze starej granicy między Niemcami Wschodnimi a Zachodnimi zdjęto już drut kolczasty, lecz pozostałości po dawnym podziale nadal dostarczają wielu okazji do interesujących obserwacji. Konsekwencją podziału jest zniszczona infrastruktura trasportowa: przyjemny kurort BAD HARZBURG stanowi ślepy tor dla pociągów przyjeżdżających tu z Goslar (10 min stąd) lub Brunszwiku. Chcąc pojechać w kierunku wschodnim do Wemigerode, trzeba przesiąść się na autobus, gdyż władze byłej NRD rozmontowały toiy kolejowe tuż przed granicą.

Z Bad Harzburg wiedzie 15-kilome(rowy szlak górski do małej wioski na skrzyżowaniu dróg, TORFHAUS. Był to jeden z najniebezpieczniejszych obszarów podczas „zimnej wojny”, położony tuż przy granicy obozów przedzielonych „żelazną kurtyną”. Nawet dziś budzi grozę i ciekawość, podsycaną przez widmowe wieże strażnicze wciąż psujące krajobraz. Z Torfhaus, dokąd dojechać można także autobusem, rozciąga się wspaniały widok na sławną górę Brocken (zob. Niemcy. Część wschodnia), miejsce sabatu czarownic w Noc Walpurgi (30 kwietnia), która jest hucznie świętowana w całym Harzu, Prowadząca stąd ścieżka, która została na nowo otwarta wkrótce po zburzeniu muru berlińskiego, jest bardziej atrakcyjna aniżeli łatwiejsze podejście od strony Schierke. Dobrą bazą wypadową na górskie wycieczki jest schronisko młodzieżowe («05320/ 242: f/sj) w Torfhaus. Natomiast 5 km dalej na południe, przy kolejnym skrzyżowaniu dróg leży Oder-Teich, gdzie można popływać w sztucznym jeziorze, utworzonym w XVIII w.

Położone o 8 km na południe od Oder-Teich BRAUNLAGE, zostało wybudowane na pokaz, jako demonstarcja kapitalistycznego dobrobytu – z dziesiątkami sklepów z pamiątkami i tuzinami pseudoalpejskich hoteli i pensjonatów. Kurort ten jest popular- ny nie tylko wśród emerytów, lecz także wśród młodych rodzin, które pryzjeżdżają tu ze względu na dobre warunki narciarskie. Na górze Wurmberg (965 m) postawiono pięć wyciągów, które byty też widoczne z drugiej strony granicy. Na szczyt wjechać można kolejką linową: rozciąga się stąd wspaniały widok na okolicą. Bilet w obie strony kosztuje 12 DM. Pełną listą noclegów dysponuje biuro informacji turystycznej, mieszczące się w Kurverwaltung, Elbingeroder Str. 17 (pn.-pt. 7.30-12.30 i 14.00-17.00, sb, 9,30-12.00: 05520/lQ54). Schronisko młodzieżowe jest przy Von-Langen-Str. 63 (=05520/2238:

Wzdłuż zachodniego pasma gór Harzu położonych jest wiele małych, starych miasteczek. Najciekawsze z nich to Walkenried, Herzberg, St. Andreasberg i Osterode. Wszystkie są wspaniale położone i mają przynajmniej jedną atrakcję wartą zobaczenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>