?>

Westerland

Główne miasto WESTERLAND jest lokalnym centrum komunikacji kolejowej i autobusowej. Uważa się je za dość szykowne i gustowne: idąc wieczorem do kasyna na Andreas-Nilsen-Strasse lepiej włożyć suknię wieczorową lub frak, niż poczla- pac w gumiakach. Poza miastem wyspa jest spokojniejsza, choć i tak pełna domków letniskowych. Przede wszystkim dużo jest tu przyjemnych, piaszczystych plaż. Wyspa ma kształt przesuniętej o kąt prosty litery „T”: Westerland leży na końcu pałeczki od zachodu, a odwrócony daszek ciągnący się z północy na południe, jest wąskim (szerokości niespełna jednego kilometra), 40-kilometrowym pasmem lądu, którego brzegi tworzą plaże, wydmy i, z rzadka, niewielkie klify (Rote Kliffen), dobre na piesze wycieczki.

Na północ od Westerland leży KÄMPEN, ekskluzywna osada zamieszkała przez 650 bogaczy. Dawniej szukali tu inspiracji Tomasz Mann i Carl Zuckmayer oraz malarz Emil Nolde: obecnie na uliczkach mieszczą się sklepy z antykami, eleganckie restauracje i drogie butiki. Chyba nie ma w całych Niemczech drugiego podobnego miejsca, które kondensowałoby taką ilość luksusu na równic niewielkim obszarze.

Między Kämpen i List ciągnie się najsłynniejszy odcinek plaży, zwany Buhne 16, zacisze nagich (lecz „dzianych”) wielbicieli słońca. Po zmierzchu wszyscy spotykają się w Gogärtdien, na tzw. „Whiskyslrasse”.

Wokół LIST, gdzie mieszka 2 tys. osób i jest mała przystań, roztaczają się największe w Niemczech tereny wydmowe. Nie bardzo jest tu co robić, można spróbować świeżych ryb lub wybrać się promem do Havenbv na duńskiej wyspie Romo.

Między Westerland, Kämpen i Lisi kursują regularnie autobusy. Wyspa Sylt jest połączona ze stałym lądem wąską groblą, lędy prowadzi linia kolejowa do Niebüll. Jeżeli masz samochód, trzeba go przewieźć pociągiem. Promy na wyspy Föhr i Amrum odpływają z Hörnum.

Najlepszych danych o noclegach udziela biuro informacji turystycznej w Westerland (pn.- sb. 9.00-18.00, nd. 10.00-18.00, poza sezonem krócej: -004651/24001) mieszczące się przy stacji kolejowej na Am Bendesbahnhof. Jedno z dwu schronisk młodzieżowych stoi samotnie w pobliżu List («04652/397: /Lj). Drugie znajduje się w Hömum na Friesenplatz 2, na południowym krańcu wyspy («04653/1392: ?aj). Tradycyjne dania niemieckie podaje Alte Friesenstuhe, Gaadt 4, w Westerland, lokal mieści się najstarszym budynku na wyspie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>