?>

Wokół ratusza – Hamburg

Dwa kroki dalej znajduje się neorenesansowy ratusz, pełen splendoru i przepychu. Najważniejszy gmach w mieście miat reprezentować doskonałość hamburskiego parlamentu, w jego dekoracji nie ustrzeżono się jednak pewnej przesady. Dążąc do oddania symbolicznego charakteru budowli, poniżej dachu umieszczono zarówno świętych patronów miasta jak i sceny morskie. Gdy parlament nie obraduje, po wspaniałych wnętrzach ratusza organizowane są wycieczki z przewodnikiem (pn.-czw. co 30 min. 10.1515.15, pL-nd. cogodz, 10.15-13.15: 2 DM).

Przed ratuszem rozciąga się Kathausmarkt. zazwyczaj pełen turystów i kupujących, którzy oglądają towary na straganach. Eleganckie Alsterarkadcn z drogimi sklepami wiodą do Binnenalster, które jest zapowiedzią większego jeziora Ausscnalstcr, leżącego poza centrum. Podcienia miały przypominać arkady z placu San Marco w Wenecji, lecz jest rzeczą oczywistą, że kilka kolumn nie stworzy atmosfery weneckiego piazzit. Gdybyś był zainteresowany zobaczeniem Bórse, pierwszej giełdy papierów wartościowych w Niemczech i finansowego centrum miasta, idź wzdłuż podcieni w kierunku przeciwnym do jezior. Wkrótce znajdziesz się na tyłach ratusza, na Adolphsplatz, gdzie stoi budynek giełdy. Została ona założona w 1558 r., wczasach kiedy Hamburg był miastem kosmopolitycznym, a świat handlu i przemysłu był dwujęzyczny, na giełdzie mówiono po niemiecku i holendersku. Obecna budowla (wycieczki z przewodnikiem pn.-czw. o 11.00 i 12.00) powstała z odrestaurownego klasycystycznego gmachu zbudowanego w połowie XIX w,, który rozbudowano na początku tego stulecia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>