?>

Wolfsburg

WOLFSBURG to typowe miasto skoncentrowane wokół jednego zakładu przemysłowego. Jeszcze w latach trzydziestych było wioską liczącą 150 dusz, skupioną wokół częściowo gotyckiego, częściowo renesansowego zamku otoczonego fosą. Obecnie mieszka tu 130 tys. osób i nie mniej niż połowa z nich to pracownicy produkcyjnego giganta yalfowagenwerk (zob. ramka). Zwiedzanie fabryki z przewodnikiem organizowane jest w dni robocze po południu, zwykle o 13.30: natomiast już o 12.30 trzeba stawić się przy Wachla 17, warto uprzednio zasięgnąć szczegółowych informacji przez telefon («04921/8862390). Oprócz tego w mieście można znaleźć znaczące przykłady nowoczesnego budownictwa. Najważniejsze z nich to Centrum Kulturalne (Kulturzentrum) w samym sercu miasta oraz kościół Św. Ducha (Hcilig-Geist-Kirche), oddalony o kilometr na południe, oba zaprojektowane przez cieszącego się międzynarodową sławą fińskiego architekta Alvara Aalto. Natomiast Stadttheater jest późnym dziełem jednego z czołowych XX-wiecznych niemieckich projektantów, Hansa Seharouna.

Niewielkie FALLERSLEBEN zabudowane kolorowymi domkami z pruskiego nturu było niegdyś samodzielnym miasteczkiem, dziś pełni rolę zabytkowej dzielnicy nowoczesnego Wolfsburga, oddalonej od centrum ok. 5 km na zachód. Stare uliczki zdążyły obrosnąć już w nowoczesne osiedla, będące sypialnią dla pracowników Volkswagena. Zapewne w cieniu samochodowego giganta miasteczko popadłoby w zupełne zapomnienie, gdyby nie fakt, że jego nazwa utrwalona została w nazwisku twórcy niemieckiego hymnu narodowego – Hoffmanna von Fallersleben. Stojący w samym środku, przy Westerstrasse 4, Fallersleben-Haus – dom, w którym urodził się poeta w 1798 r. – opatrzony dziś inskrypcją Deutschland, Deutschland über alles, mieści elegancki hotel i restaurację. Muzeum, poświęcone jego osobie (Hoffmann von Fallersleben Museum: wt.-pt. 9.00-17.00, sb. i nd. 10.00-17,00: 2,50 DM) znajduje się nie opodal, przy Schlossplatz 5, w dwukondygnacyjnym budynku z pruskiego muru, który stanowi jedyne zachowane skrzydło XVl-wiecznego zamku. Za muzeum jest staroświecka piwiarnia: popijając piwo w jej ogródku można sycić się sielskim widokiem kaczek pływających po stawie. Na prawo wznosi się zgrabna bryła klasycystycznego kościoła o ładnym wystroju. Protestancki rodowód świątyni wyraźnie zdradza obiegająca dokoła wnętrze empora oraz centralne umiejscowienie kazalnicy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>