?>

Worpswede

Ok. 20 km na południowy wschód od Verden położone jest Walsrode. Dostać się tam można autobusem, ścieżką rowerową lub specjalnym pociągiem wycieczkowym. Kursuje on niezmiernie rzadko po torach należących do prywatnego właściciela (dawniej transportowano tędy potaż). Samo miasto, położone na obrzeżach Lüneburger Heide, ma niewiele do zaoferowania. Natomiast 3 km dalej na północ znajduje się pięknie utrzymany, najrozleglejszy w Europie Park Ornitologiczny (Vogelspark Walsrode: codz. 111-X 9.00-19.00: 10 DM), gdzie można oglądać blisko 5 tys. gatunków ptaków z całego świata.

Ok. 25 km od Bremy, na obszarze Teufelsmoor (którego złowieszcza nazwa oznacza Czarcie Trzęsawisko), leży intrygująca wioska Worpswede. W latach 80-tych zeszłego stulecia była to zwykła wieś rolnicza, której mieszkańcy w pocie czoła pracowali na chleb. Wówczas przybyli tu artyści Fritz Mackensen i Otto Modersohn. W ciągu mniej więcej dziesięciu lat Worpswede stało się kolonią artystyczną, której program zbieżny był zasadniczo z założeniami prerafaelilów. W bliskim kontakcie z tym ruchem pozostawał słynny poeta Rainer Maria Rilke i jego żona, Clara Westhoff. Najbardziej znaczącą postacią spośród grupy siata się Paula Becker, (która później poślubiła Moder- sohna). Jej przemawiające do wyobraźni, przygnębiające obrazy przedstawiały ponurą rzeczywistość chłopskiego życia, ubóstwo i śmierć, podczas gdy pozostali członkowie grupy malowali ładne, lecz stosunkowo banalne impresjonistyczne pejzaże.

Prace pierwszego pokolenia artystów z kolonii Worpswrede można znaleźć w wielu miejscach, przede wszystkim w dwóch galeriach w centrum miasta: Kunsthalle (codz. 10.00-18.00: 4 DM) przy Bergstr. 17 oraz Kunstschau-Graphothek(codz. 10.00/ 11.00-18.00: 5 DM), położonej za rogiem przy Lindenallee 3. Przepiękny budynek dzieła ekspresjonisty Bernharda Hoetgera, w którym mieści się dziś Kunstchau-Graphothek, należy do najciekawszych w mieście. Tradycje kolonii artystycznej Worpswrede kontynuują współcześni twórcy mający tu swoje pracownie, w których można oglądać i kupować ich obrazy.

Do Worpswede można dojechać autobusem #140 z dworca głównego w Bremie: inna możliwość to podróż kolejką z Bremervörde, skąd latem od czasu do czasu kursują statki. Lokalne biuro informacji turystycznej mieści się przy Bergstr, 13 (pn.-pt. 9.30- 12.30 i 14.30-17.00: w IV-IX także sb. 10.00-14.00: »04792/1477): można sit: tu dowiadywać o nocleg na prywatnych kwaterach (-©).

W Worpswede znajdują sit: dobre i eleganckie hotele: Deutsches Haus, Findorffstr. 3 (»04792/1205: ) oraz Am Kunstzentram, Hans-am-Ende-Weg 4 (»04792/550: ). Natomiast przy Hammeweg 2, kilka minut spacerem od centrum, jest schronisko młodzieżowe (»04792/1360: ?Jj).

Spośród wielu kawiarń, w których zazwyczaj można zamówić pełne dania, wyróżniają się przede wszystkim Cafe Worpswede, mieszcząca się w budynku zaprojektowanym przez Hoetgera oraz Kaffeehaus Niedersachsen przy Am Thiergarten, z oryginalnym wyposażeniem wykonanym w Worpswede. Najlepszą restauracją jest Worpswede Landhaus, Findorffstr. 2.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>