?>

Wschodnie dzielnice Lubeki

W dole Glockengiesser Strasse, która rozpoczyna się obok kościoła św. Katarzyny, można przejść przez coś, co przypomina drzwi w murze, i znaleźć się na dwóch najpiękniejszych dziedzińcach Lubeki. Mieszczące się tu prztułki zostały zbudowane przez XVII- wiecznych dobroczyńców. Eiichtings-Hof, pod numerem 23, stworzono z myślą o wdowach po kapitanach statków i kupcach: nieco wcześniejsze Glandorps-Gang i Glandorps-Hol, pod nrumerem 39, miały służyć wdowom po rzemieślnikach. Innym ciekawym przykładem podobnego lypu jest oddalony o dwie przecznice na południe Haascnhof, przy Dr.-Julius-Leber-Str. 19. Na skrzyżowaniu tej ulicy z Kónigstrasse leży najstarszy budynek w mieście. Apteka pod Lwem (Lówen-Apotlieke). Nieco dalej na południe można zobaczyć dwa skupiska przytułków: Von-Hoveln-Gang przy Wahmslr. 73-77 i Dornes-Hof przy Schlumacher Sir. 19.

Nad tymi spokojnymi, jakby wiejskimi ulicami południowo-wschodniej części miasta (dokąd zapuszcza się niewielu turystów) wnosi się wieża kościoła św. Idziego (St. Aegidienkirche), najmniejszej świątyni parafialnej Lubeki, do której należeli rzemieślnicy, drobni właściciele i mniej zamożni kupcy. Kościół posiada tradycje muzyczne, a tutejsze wczesnobarokowe organy mogą konkurować z najlepszymi instrumentami w Lubece. Przyciąga uwagę bogato zdobiona, renesansowa galeria chóru, która oddziela prezbiterium od nawy. Jest to protestancki odpowiednik katolickiej tęczy, miejsce galerii podkreśla ważność muzyki w lulerańskim obrządku religijnym, a obrazy interpretują historie biblijne zgodnie z doktrynami nowej wiary.

Za rogiem znajduje sięMuzeumśw. Anny (St.-Annen-Museum: 1V-1X wt.-nd. 10.0017.00: X-1I1 wt.-nd. 10.00-16.00: 4 DM, pt. bezpl.), ulokowane w późnogotyckich budynkach klasztoru augustianek. Posiada ono wspaniałą ekspozycję ilustrującą kulturę życia rodzinnego i społecznego miasta od XIII do XV111 stulecia, a także kolekcję sztuki skakralnej. Najciekawszym eksponatem jest Tryptyk Męki Pańskiej Hansa Memlin- ga, namalowany dla katedry. Jest też sala pełna retabulów, które rozmaite cechy i gildie kupieckie zamawiały dla swoich kaplic. Najpiękniejsze, ukazujące żywot patrona, należało do Gildii św. Łukasza, której członkiem był sam jego twórca, czołowy XV-wieez- ny artysta Lubeki, Hermcn Kodę. Dziedziniec muzeum, otoczony budynkami przywodzącymi na myśl architekturę holenderską, jest jednym z najbardziej zacisznych miejsc w mieście. W ogrodzie zobaczyć można wiele wspaniałych, monumentalnych rzeźb barokowych, wśród nich autentyczne posągi z Puppenbrücke, mostu, przez który wiedzie droga od dworca głównego do Bramy Holsztyńskiej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>