?>

Wyspy Północnofryzyjskie i Sylt

Rozsiane niedaleko wybrzeża, smagane sztormami Wyspy Północnofryzyjskie (Nordfriesische Inseln) były przez wieki siedzibą niewielkiej społeczności rybackiej i rolniczej, z trudem zarabiającej na swe utrzymanie. Obecnie zdecydowanie największym źródłem dochodów jest turystyka. Wybrzeże wysp jest lak płaskie, że podczas odpływu morza Iworzą się olbrzymie obszary błotnistych płycizn, tzw. watt, ze specyficznym i kruchym ekosystemem, w którego skład wchodzi wiele gatunków ptactwa. Główne wyspy to Amrum, Kiilir oraz Sylt. Ta ostatnia jest jedynie wąziutkim pasmem ziemi ciągnącym się z południa na północ, lecz mimo to pozostaje najlepiej rozwiniętym turystycznie fragmentem archipelagu. Wszystkie wyspy służą jako letniska z domkami wypoczynkowymi, klubami jeździeckimi, kortami tenisowymi i wypożyczalniami desek surfingowych. W sezonie bywa lit dość tłoezno.

Sylt jest inna niż pozostałe wyspy. Upatrzyli ją sobie bogaci Niemcy, przyjeżdżają tu, by połączyć biznes z przyjemnością i zrobić na gościach wrażenie swoją letnią rezydencją. W czasie wakacji i świąt (łącznie z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą) ściągają tu tłumy, wzrastają wówczas ceny usług gastronomicznych i hoteli. Pokój trzeba zarezerwować na kilka miesięcy wcześniej, niezależnie od pory roku i kategorii hotelu. Na domiar złego na wyspie nie ma centralnego biura informacji turystycznej – każdy ośrodek ma swoją własną agencję.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>