?>

Wzdłuż Łaby

Najbardziej na wschód wysunięty obszar Dolnej Saksonii nosi nazwę Wendland od słowiańskiego plemienia Wenedów, które pozostawiło po sobie ślady w postaci charakterystycznych wiosek o mato niemieckich nazwach. Większą część dawnej granicy

zNRD stanowiła rzeka Łaba. Jest to najrzadziej odwiedzany przez turystów region Niemiec. Jedyną atrakcją w tym mało ciekawym rejonie jest rezerwat przyrody Elbufer-Drawehn (Naturpark), który zajmuje przeważającą część krainy.

Dysponując własnym transportem szybko można przebyć 25 km, które dzielą Lüneburg od leżącego na wschód małego miasteczka BLECKEDE nad Labą (Elbe). Następnie droga prowadzi w górę rzeki. Lepiej jest tu podróżować rowerem niż autem, gdyż wzdłuż brzegu, gdzie spotyka się niewielu turystów, jest wiele ścieżek rowerowych. Przyjeżdża tu dużo pociągów, stacja leżąca najbliżej Łaby znajduje się w uroczym, niewielkim miasteczku, HITZACKER, wzniesionym na wyspie, gdzie rzeka Jeetzel łączy się z Łabą. Przy Wolfsslucht 2 mieści się regionalne schronisko młodzieżowe («05862/244: ): jest tu też wiele niedrogich pensjonalów. Pociąg zatrzymuje się także kilka kilometrów dalej w nieco większym mieście DANNENBERG. Znajduje się tam Xll-wieczna wieża, a przy ulicach wznoszą się domy z muru pruskiego. W mieście jest kemping («05861/ 4183).

Dalej, w górę rzeki, leży GORLEBEN, które często wymieniano w krajowych wiadomościach. W latach siedemdziesiątych rząd uznał, że kopalnie soli w Gorleben doskonale nadają się na składowanie odpadów nuklearnych. Społeczeństwo głośno zaprotestowało, nie tylko z powodów ekologicznych oraz bezpieczeństwa kraju, lecz także dlatego, że zlokalizowanie odpadów tak blisko granicy NRD było prowokacjąpolitycz- ną. Jedną z form protestu było utworzenie „niezależnego państwa” – Freies Wendland. Wpływy partii Zielonych oraz ruchy alternatywne są w regionie nadal silne. Ostatni port nad Łabą znajduje się w SCHNACKENBURG, najdalej na wschód wysuniętej miejscowości RFN przed zjednoczeniem Niemiec.

Kolejnym ciekawym miasteczkiem w Wendland jest LÜCHOW, położone 15 km na południe od Dannenburga. Po zamieszkujących tu niegdyś Wenedach pozostały charakterystyczne okrągłe wioski zwane Rundlingdorjer. Na wioskę taką składa się około dziesięciu krytych strzechą drewnianych chat ustawionych blisko siebie, tworzących zarys koła, ścianami frontowymi zwróconych do wewnątrz, w celu podniesienia obronności wioski. Osady na ogół ukryte są wśród drzew, z dala od głównych dróg – rozglądaj się za drogowskazami Rundlingdorf. Większość z nich jest nadal zamieszkana, a tubylcy przyzwyczajeni są do natrętnych turystów. W niektórych można przenocować, np. w GÖTTIEN (koło Küsten, kawałek na zachód od Lüchow) można zatrzymać się w pensjonacie Der Eichenhof («05841/3156: ©).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>