?>

ZACHODNIA DOLNA SAKSONIA

W skład tego regionu wchodzą okolice na zachód od Bremy, aż po granicę z Holandią. Obszar jest w przeważającej części rolniczy, a najbardziej atrakcyjna jest Wschodnia Fryzja (Ostfriesland). Przez cafe stulecia Fryzyjczycy zdecydowanie opierali się całkowitemu wchłonięciu przez niemieckich sąsiadów, zachowując swój własny język i tożsamość kulturową. Zamieszkując nisko położoną krainę o żyznych glebach nieustannie nękaną przez morskie zalewy, wiedli żywot nie do pozazdroszczenia, który w 50 r. n,e. tak opisywał Pliniusz Starszy:

W krainie tej spotykamy pożałowania godny ludek, zamieszkujący wyżej położone miejsca lub stawiający chatki na sztucznie usypanych wzniesieniach. Gdy jale zaleją okoliczne ziemie, mieszkańcy są jak matynarze na statku, a gdy przyjdzie odpływ, ich los przypomina los rozbitków. „

Nic zatem dziwnego, że Fryzyjczycy mieli dość takiego trybu życia i wraz z nastaniem ery postępu technicznego zaczęli budować groble rozciągające się obecnie od Emden aż po Wilhelmshaven, które stanowią skuteczną barierę dla morza.

To prawda, że pogoda we Wschodniej Fryzji nie jest najlepsza, a krajobraz nieskończenie płaski, mimo to rozwinęło się tu zapiecze turystyczne, wykorzystujące „ożywczy klimat morski… który regeneruje krew i system nerwowy” oraz sprawia, że spacer po wybrzeżu jest leczniczą inhalacją. Jeśli nie wystarcza samo powietrze, można zapłacić w jednym z licznych uzdrowisk za możliwość skąpania się po szyję w szlamie z Morza Północnego, czy też wybrać się w porze odpływu na spacer z przewodnikiem wzdłuż szerokiego pasa wybrzeża (Watt), utworzonego z naniesionych przez wodę osadów: na tego typu eskapadę nie powinno się jednak wyruszać w pojedynkę.

Są też we Fryzji bardziej pospolite atrakcje – na odwiedzenie zasługuje wiele miast, na przykład Aurich. Norden i Jever: spore obszary zostały przekształcone w rezerwaty przyrody, są również dwa długie piesze szlaki turystyczne, łączące Emden z Wilhelmshaven. Pierwszy ciągnie się wzdłuż kanału Ems-Jade, drugi, biegnący wzdłuż wybrzeża, nazwany został imieniem Klausa Slörtebekera, XV-wiecznego fryzyjskiego pirata, bardzo popularnego miejscowego odpowiednika Robin Hooda.

Wyspy Wschodniofryzyjskie, z długimi piaszczystymi plażami, leżą niedaleko od wybrzeża i są niezwykle popularne jako tereny letniskowe. Na każdej wyspie jest dobra baza turystyczna i istnieją bardzo dogodne połączenia kolejowe z miejscowościami nadmorskimi, z których odpływają promy, Nie licząc wysp Norderney i Juist popularność ta jest w większym stopniu rezultatem ograniczonego w Niemczech dostępu do morza niż jakiegoś szczególnego wdzięku. Poza Wschodnią Fryzją uwagę przyciągają dwa miasta: Oldenburg, dawna rezydencja książęca, oraz Osnabrück, stara siedziba biskupia, obecnie ważny węzeł kolejowy.

Na lądzie prawie wszędzie można dotrzeć autobusem, lecz trzeba pamiętać, że w niedzielęjest stosunkowo niewiele kursów. Rozkład jazdy promów podany jest w tekśeie poniżej. Może on wszakże ulec pewnym zmianom, które zależą od pory roku i pływów Morza Północnego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>